• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do stopki
Kwadrat - Meble na wymiar

Meble na wymiar - Kwadrat

Meble na zamówienie

  • Start
  • Meble na wymiar
    • Meble kuchenne
    • Meble biurowe
    • Meble szkolne
    • Meble do aptek
  • Realizacje
  • Blog
  • Meble
  • Kontakt

Blat do mebli kuchennych – co wybrać?

17 kwietnia 2017 by Dawid

Blat kuchenny ciemny
Blat kuchenny imitacja granitu

Wybór blatu jest zdeterminowany jego indywidualnym przeznaczeniem. Do kuchni, w której codziennie gotuje się dla wieloosobowej rodziny, potrzebny jest solidny blat. Z kolei do kawalerki, w której kuchnia ma być traktowana wyłącznie jako koło ratunkowe, w zupełności wystarczy mniej wytrzymała alternatywa. Blat kuchenny jest centralnym elementem kuchennej przestrzeni. To na nim każdego dnia kroimy warzywa, rozbijamy mięso, stawiamy gorące garnki czy niechcący rozlewamy kawę. Blat kuchenny pełni rolę pulpitu roboczego, na którym przygotowujemy wszystkie posiłki.

Jakby tego było mało, musi on również być dobrze wkomponowany w styl w jakim została urządzona nasza kuchnia. Harmonijne połączenie względów praktycznych i wizualnych może okazać się nie lada problemem. Na szczęście do dyspozycji mamy szeroki wachlarz różnych możliwości.

Nowoczesne meble kuchenne
Meble kuchenne budują wystrój kuchni, jadalni i sprawiają, że czujemy się w niej dobrze.

Wybór blatu jest zdeterminowany jego indywidualnym przeznaczeniem. Do kuchni, w której codziennie gotuje się dla wieloosobowej rodziny, potrzebny jest solidny blat. Z kolei do kawalerki, w której kuchnia ma być traktowana wyłącznie jako koło ratunkowe, w zupełności wystarczy mniej wytrzymała alternatywa.

Tani blat z laminatu.
Jednym z najtańszych rozwiązań, są blaty laminowane. Argumentami przemawiającym za nimi są przede wszystkim niewielkie koszty zakupu ale także bardzo obszerna gama wzorów i kolorów. Istotną zaletą jest również niewielka waga, dzięki której blat nie potrzebuje przesadnie wytrzymałych podpór. Największą słabością tego typu blatów jest ich konstrukcja, którą jest zwykła płyta wiórowa pokryta laminatem. Trzeba przyznać że laminat to wytrzymały kompozyt lecz w przypadku rozcięcia czy pęknięcia blat jest praktycznie nie do naprawienia. Oczywiście można wyciąć kawałek powłoki i zalaminować go na nowo, ale pewne jest to, że nie dobierzemy już takiego samego wzoru i koloru ani nie uzyskamy identycznej faktury. Ponadto sam stosunek pracy i kosztów do efektu końcowego jest zwyczajnie nieopłacalny.

Blat z płyt laminowanych tani i odporny.
Jeśli blat w kuchni ma być odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zaplamienie substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, a do tego niedrogi – może być wykonany np. z płyt laminowanych lub MDF-u. Płyty łatwo się przycina, ale potem ich krawędzie są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć metalową lub akrylową listwą, a miejsce styku ze zlewozmywakiem – uszczelnić silikonem. Podczas eksploatacji trzeba uważać na zarysowania i kontakt blatu kuchennego z parą wodną, która może powodować zmatowienie powierzchni.

Tani i solidny blat solidnie z betonu.
Jeżeli szukamy blatu solidnego ale jednocześnie niedrogiego to warto zastanowić się nad blatem z betonu. Wytrzymałość oraz nieograniczona liczba imitacji powierzchni to największe zalety tego typu blatów. Wadą jest oczywiście duża waga, która zmusza nas do zaprojektowania bardzo solidnej podpory.

Wymagający blat z drewna.
Drewno to naturalny i bardzo trwały materiał, którego cena nie zwali nas z nóg. Blaty wykonane z drewna są bardzo estetyczne i mogą służyć nam przez wiele wiele lat. Kiedy powierzchnia blatu się zniszczy możemy ją śmiało wyszlifować i doprowadzić do dawnego blasku. Trzeba jednak pamiętać że drewno to dość wymagający materiał, który potrzebuje nieustannej pielęgnacji. Należy być również ostrożnym używając detergentów, mogą bowiem być zabójcze dla drewna. Cena tego typu blatów zależy zarówno od rodzaju samego drewna jak i sposobu jego impregnacji.

Twarde blaty z kamienia.
Kamienne blaty są niezwykle trwałe ale ich cena jest równie powalająca. Taki materiał jak marmur, trawertyn bądź granit dają gwarancję solidności a także ogromnej elegancji i klasy. Mając w kuchni kamienny blat, nie straszna nam będzie wilgoć ani temperatura nawet najbardziej rozgrzanej patelni. Niektóre kamienie są jednak dość kruche i mają tendencję do odbarwiania się. Należy głęboko przemyśleć użycie tego rodzaju materiału, zwłaszcza ze względu na jego koszt. Podobnie jak w przypadku blatów betonowych, pod kamień musimy przygotować mocną podporę.

Niezniszczalne blaty z żywicy.
Blaty wykonane z żywicy są praktycznie niezniszczalne. Specjalnie dobrana mieszanka minerałów to materiał, który jest odporny na skrajną temperaturę, uderzenia, zarysowania, wilgoć i całe mnóstwo innych szkodliwych czynników. W razie gdyby jednak coś się stało, można go z powodzeniem oszlifować. Dodatkową zaletą są jego możliwości wizualne. W żywicę można wtopić różne wzory tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Nic jednak nie jest za darmo. Blaty z żywicy są bardzo drogie, co jest istotnym ograniczeniem dla naszej kieszeni.

Nieskazitelność szklanych blatów
Blaty szklane są jednymi z najbardziej estetycznych i trwałych blatów. Wykonane są zwykle ze szkła hartowanego lub klejonego o grubości przekraczającej 15 mm. Takie szkło jest twarde i odporne na zarysowania, nie musimy się więc martwić że przypadkiem stłuczemy taki blat. Warto pamiętać, że na szkle widać każde zabrudzenie możemy jednak zdecydować się na szkło matowe, które ukryje wszelkie niedoskonałości.

Jak widać rodzajów blatów mamy co nie miara. Z powodzeniem znajdziemy zatem coś do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych. Do wyboru mamy zarówno materiały tanie, które wkomponują się w każdą przestrzeń jak i solidne które, zniosą nawet najcięższe warunki jakie panują w naszej kuchni. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i oczywiście możliwości naszego portfela.

W kategorii:Meble kuchenne Tagi:meble kuchenne, meble na wymiar, nowoczesna kuchnia

Pierwszy Sidebar

Tandembox

4 znaczy więcej – technologie ruchu Blum

4 znaczy więcej - technologie ruchu Blum

Dzięki BLUMOTION każdy mebel zamyka się delikatnie i cicho – niezależnie od ciężaru szuflady, drzwi lub frontu uchylnego. Wspomaganie otwierania frontów uchylnych i szuflad po naciśnięciu frontu. Dalszy ruch jest kontynuowany w pełni samoczynnie. … Otwieranie szuflady po naciśnięciu frontu, aż do pełnego wysunięcia.

Ostatnie wpisy

  • Ile kosztują meble do kuchni na wymiar?
  • Kuchnia nowoczesna – Grafit i drewno
  • Meble kuchenne 2021 – Biel i popiel
  • Lamele ścienne nowość w dekoracjach wnętrz
  • Meble do kuchni koloru Limonki

Elegancki i niesłychanie cichy: zawias Sensys

Zawiasy Sensys firmy Hettich to serce dobrych drzwi.

Bezkonkurencyjne rozwiązania dla każdego rodzaju mebli, z różnymi opcjami montażu oraz niezwykle wygodną regulacją. Ciche domykanie Silent System jest zintegrowane w ramieniu zawiasu w niewidoczny sposób. Domyka drzwi pewnie i delikatnie dzięki dużemu kątowi samodomykania wynoszącemu 35°.

Copyright © 2023 · Kwadrat-meble.pl - Meble na wymiar · Studio Kuchni · Meble kuchenne · Łazienkowe · Apteczne · Biurowe · Szafy przesuwne · Meble nietypowe

  • Pytania
  • Polityka prywatności
Scroll Up